fot. ACH Photography
11.02.2024 r., autor wpisu: A. J. Żerko
Jak przygotować się do zakupu rasowego buldoga francuskiego? 🐾
Poznaj rasę przed podjęciem decyzji: np. przeczytaj wzorzec rasy FCI, odwiedź wystawę psów rasowych w twojej okolicy (link do kalendarza wystaw 2025), co pomoże Ci zobaczyć jak powinien wyglądać pies tej rasy i jakim charakterem/ temperamentem cechuje się rasa, porozmawiaj z właścicielami i hodowcami psów tej rasy.
Weź pod uwagę fakt, że buldog będzie wymagał twojego czasu, zaangażowania, miłości, uwagi i nakładów finansowych. Dobrze przemyśl zakup psa oraz to czy jesteś w stanie go utrzymać i zapewnić mu konieczne warunki zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zastanów się co zrobisz z psem w różnych sytuacjach życiowych np. podczas wakacji czy w czasie twojej pracy.
Znajdź hodowlę zarejestrowaną w ZKwP/FCI. Możesz sprawdzić przynależność hodowli na stronie oddziału ZKwP.
Poznaj wybranego hodowcę. Tak samo jak i Tobie, również jemu zależy na upewnieniu się , że jego szczenię trafi do wspaniałego, kochającego i odpowiedzialnego domu.
Przed zakupem upewnij się, że szczenię będzie zaszczepione stosownie do wieku, odrobaczone, będzie miało wszczepiony czip identyfikacyjny oraz będzie miało wydaną metrykę ZKwP, która jest podstawą do wyrobienia rodowodu. Powinieneś dostać również książeczkę zdrowia psa potwierdzającą wykonane szczepienia i odrobaczenia.
Przygotuj siebie i rodzinę, jak również swój dom na przyjęcie szczeniaka:
-Poczytaj książki lub artykuły pochodzące z zaufanych źródeł na temat psychiki psa, komunikacji z nim, komunikacji pomiędzy psami, pielęgnacji i zapewnienia higieny buldoga francuskiego.
-Jeśli masz dzieci to przeprowadź z nimi rozmowę dotyczącą nowego członka rodziny i wytłumacz jak należy się nim opiekować oraz jakie czekają ich obowiązki.
-Jeśli masz inne zwierzęta np. psy czy koty to upewnij się, że wprowadzenie nowego członka rodziny przebiegnie dla nich i dla niego komfortowo i bezpiecznie.
-Przemyśl plan żywienia oraz szkolenia pieska.
-Poszukaj weterynarza, który będzie kompetentny do sprawowania opieki weterynaryjnej nad twoim psem. Zaplanuj z lekarzem wet. kalendarz niezbędnych szczepień dla twojego pieska.
-Pamiętaj, że szczenię przez parę pierwszych miesięcy empirycznie i z ciekawością poznaje świat i otoczenie. Zapewnij mu zatem maksymalne bezpieczeństwo usuwając w tym czasie z domu obiekty mogące być dla niego niebezpieczne (np. odizoluj dostęp do kabli, usuń rzeczy małe, które może zjeść lub się zadławić, wydziel bezpieczną i stabilną przestrzeń do zabawy, zapewnij zabawki odpowiednie rozmiarem i wykonane z bezpiecznych materiałów).
-Skompletuj z wyprzedzeniem rzeczy potrzebne szczeniaczkowi: odpowiedniego rozmiaru legowisko, miseczki, maty do kontynuowania nauki czystości, obrożę oraz odpowiedniej długości smycz, bezpieczne i dostosowane do wieku i wagi psa zabawki, akcesoria do pielęgnacji i utrzymania higieny szczenięcia.
-Przed odbiorem szczenięcia przygotuj również samochód, aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że również polskie prawo zobowiązuje do zabezpieczenia zwierzęcia podczas transportu. Przygotuj zatem odpowiednio duży transporter (klatkę kennelową).
Dodatkowe informacje znajdziesz tutaj