Jaki jest rasowy buldog francuski?
źródło: wzorzec rasy buldog francuski FCI
Wzorzec FCI nr 101 ; Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa; Sekcja 1.1: Małe molosowate
To jak dokładnie powinien wyglądać oraz zachowywać się rasowy buldożek zostało szczegółowo określone we wzorcu rasy FCI już w roku 1898. Dokument ten określa wygląd przedstawiciela tej rasy uwzględniając takie cechy jak wrażenie ogólne, ważne proporcje, usposobienie/ temperament, głowę, szyję, tułów, ogon, kończyny, chód/ ruch, skórę, szatę, wysokość i masę ciała oraz wady. Oprócz tego we wzorcu rasy znajdziemy informację o pochodzeniu i zarysie historycznym rasy, jej użytkowości i klasyfikacji FCI.
Francuski piesek?
Dokładne pochodzenie buldożków francuskich nie jest jednoznaczne ze względu na to, że historia tej wspaniałej rasy jest dosyć zawiła. Powstanie rasy przypisali sobie Francuzi, jednak i Anglicy doszukują się swojego udziału w powstaniu rasy ze względu na pokrewieństwo z buldogiem angielskim. Buldogi angielskie mające swoje korzenie w Wielkiej Brytanii, będącej kolebką psów rasowych były rasą wykorzystywaną np. do unieruchamiania byków (z ang. bull, czyli byk oraz dog, czyli pies). Stąd specyficzna, brachycefaliczna budowa czaszki: szeroka głowa oraz kufa, cofnięty nos, mocna żuchwa czy uszy zawinięte "w płatek róży" do tyłu. Taka budowa głowy buldoga angielskiego zapewniała bowiem stabilne chwycenie byka z jednoczesną możliwością oddychania, a tak zbudowane ucho będące bardzo wrażliwą i mocno ukrwioną częścią głowy było mniej narażone na uszczerbek.
Wraz z industrializacją, w połowie XIX wieku, wielu rzemieślników i robotników z Anglii przeniosło się do Francji, zabierając ze sobą swoje psy, w tym również buldogi. Tam zaś psy zaczęto krzyżować w celu uzyskania kolejnych, konkretnych i użytecznych cech np. kierując hodowlę na cechy użyteczne w polowaniu na gryzonie. Prawdopodobne jest stąd otrzymanie psa nieco mniejszego, lżejszego, zwinniejszego i o stojących uszach, które kształtem i wielkością zapewniały lepszy słuch (Do dziś każdy właściciel buldoga francuskiego zna charakterystyczne i wyjątkowe możliwości jego uszu!). Wkrótce buldogi francuskie zyskały ogromną popularność w Paryżu, szczególnie wśród artystów, robotników, a także wyższych sfer społecznych. W 1880 roku został założony pierwszy oficjalny klub rasy. Rasa ta szybko zyskiwała na popularności wśród miłośników psów ze względu na swoje przyjazne, radosne usposobienie, zadziorny i zabawny charakter oraz niepowtarzalny wygląd i stała się jednym z najbardziej pożądanych towarzyszy w domu.
Niestety wspaniałość i popularność rasy nie zawsze działa na jej korzyść. Nieodpowiedzialni hodowcy działający ze złych pobudek przyczynili się do powstania wielu problemów w rasie, dlatego tak ważna jest odpowiedzialna i etyczna hodowla psów rasowych, dbająca o jakość i zdrowie rasy.
💡Ciekawostka: Czy wiecie, że ucho buldoga francuskiego zbudowane jest z około 20 mięśni?
Słodki, łakomy leniuszek?
Buldog francuski jest rasą o wyjątkowym charakterze, którym zjednał sobie swoich miłośników. Przeciwnie jednak do tego co mogłoby się wydawać nie są to żarłoczne psy, całymi dniami leżące na kanapie, bezkonfliktowe i unikające najmniejszej dawki ruchu w ciągu dnia. Zajrzyjmy do wzorca! A on już we wrażeniu ogólnym daje nam jasne wskazówki jakiego psa powinnismy się spodziewać "Typowy mały molos. Pies mocny w swej małej postaci, krótki, krępy, zwarty we wszystkich proporcjach. Szata gładka, nos zadarty, uszy stojące, ogon naturalnie krótki. Pies musi sprawiać wrażenie zwierzęcia aktywnego, inteligentnego, o dobrze rozwiniętej muskulaturze, zwartej budowie i mocnym kośćcu. Żadna cecha nie może zaburzać ogólnej harmonii w budowie i ruchu psa. ".
"USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT: pies towarzyski, żywy, skory do zabaw, zaborczy."
No właśnie... a zatem jaki jest buldożek?
Przede wszystkim to dusza towarzystwa, pies który kocha towarzyszyć swojej rodzinie zawsze i wszędzie w dosłownym tych słów znaczeniu (tak, w łazience też). Poza towarzystwem ludzi, o których względy zabiega na okrągło i bardzo skutecznie, psiaki te kochają towarzystwo innych psów. Jednak warto pamietać o tym, że ze względu na swoją charakterystyczną budowę anatomiczną buldogi mogą być na pierwszy rzut oka błędnie odbierane przez inne psy ze względu na komunikaty jakie nią wysyłają (stojące, skierowane do przodu uszy, mocna budowa, krótki ogon, budowa fafli). Dlatego też każdy właściciel psa powinien zaznajomić się z tym jak funkcjonują psy, ich psychika oraz jak się komunikują i pamiętać, że pies nie jest człowiekiem i komunikuje się inaczej niż my.
Buldogi francuskie są temperamentne. Psiaki te potrafią jasno i stanowczo pokazać swój temperament, za co również są kochane. Ich zaborczość i czasami zadziorność są jego nieodzownymi elementami. Warto o tym pamiętać przy wyborze psa tej rasy. Buldożek nie zawsze będzie potulny i uległy, jednak duży wpływ na zachowanie psa ma genetyka i jego wyszkolenie.
Żywiołowy i skory do zabaw: to świetne określenie usposobienia tej rasy. Buldogi kochają biegać, szaleć, bawić się i uczyć! Są to bardzo mądre, inteligentne i rozumne psy, z którymi praca to przyjemność. Buldogi kochają spacery i zabawy na świeżym powietrzu, ale w domu również zorganizują sobie czas. Ze względu na ich towarzyskość kochają zabawy między sobą i wspólnie z człowiekiem. Śpią sporo! Jak każdy pies niezależnie od rasy co wynika z takiej potrzeby. Umożliwienie psu odpowiedniego wypoczynku jest bardzo ważne. Właściciel (ważne jest również uświadomienie o tym dzieci!) powinien pamiętać o zapewnieniu psu odpoczynku i respektować jego potrzebę spokoju. Buldogi nie są zatem wulkanem energii przez cały czas, ale warto pamiętać o tym, że będą wymagać sporo uwagi i czasu właściciela i nie będą czuły się dobrze bez atencji.
Kochany i cierpliwy! Buldogi całe swoje życie są wierne i oddane swojej rodzinie i okazują jej całą swoją miłość każdego dnia. Są wspaniałymi kompanami, zawsze rozweselającymi swoich ludzi, dzięki swojemu radosnemu usposobieniu. Powoduje to, że nawet kiedy mamy trudny dzień, buldog zawsze poprawi nam humor. Psiaki te kochają być głaskane, przytulać się i być blisko swojego człowieka. Nie nadają się zatem dla osób potrzebujących dużo przestrzeni osobistej. Są też bardzo uważne przez co są świetnymi stróżami swojego domu i rodziny.
Dlaczego kolor umaszczenia ma znaczenie?
Przykłady umaszczeń buldoga francuskiego zgodnego z wzorcem FCI: pręgowane, płowe, łaciate: płowe z umiarkowaną lub dużą ilością bieli oraz pręgowane z umiarkowaną lub dużą ilością bieli
Przykłady umaszczeń buldoga francuskiego niezgodnego z wzorcem FCI: blue, merle, podpalany
Wzorzec FCI dopuszcza nam następujące umaszczenia w rasie:
"pręgowane: umaszczenie płowe z umiarkowanym poprzecznym ciemnym pręgowaniem, tworzącym „tygrysi” wzór. Mocne pręgowanie szata nie może całkowicie przesłaniać podstawowego płowego umaszczenia. Możliwe występowanie czarnej maski. Dopuszczalne niewielkie białe znaczenia.
płowe: umaszczenie jednolite, od jasno- do ciemnopłowego, z możliwym rozjaśnieniem spodnich partii ciała. Czarna maska może występować lub nie, jednak preferowane są osobniki z maską. Możliwe jest występowanie niewielkich białych znaczeń.
pręgowane z umiarkowaną lub dużą ilością bieli: biel rozmieszczona równomiernie na całym ciele. Tolerowane są nieliczne plamy pigmentu na skórze.
płowe z umiarkowaną lub dużą ilością bieli: biel rozmieszczona równomiernie na całym ciele. Tolerowane jest występowanie nielicznych plam pigmentu na skórze.
Nos musi być zawsze czarny, niezależnie od koloru szaty, nigdy brązowy lub błękitny. Osobniki całkiem białe, z czarną oprawą oczu i czarnym nosem są dopuszczalne, ale niepożądane ze względu na ryzyko głuchoty. "
Podstawowym umaszczeniem buldoga jest zatem umaszczenie płowe, od jasnego płowego do ciemnego rudego. Osobniki pręgowane to psy płowe z czarnymi pręgami, a nie na odwrót. Buldogi łaciate to psy płowe, bądź pręgowane z białymi łatami, a nie białe w płowe lub pręgowane łaty, chociaż może się tak wydawać ze względu na to, że często większość ciała psa jest pokrytą bielą, niżeli jest "maścista".
Spacerując zdarza Wam się pewnie spotkać pieski w typie rasy, które są całe szare z niebieskimi oczami (umaszczenie blue=niebieskie), bądź szaro-czarne (merle), czarne podpalane. W internecie można też zobaczyć np. psy "fluffy", czyli kosmate z dłuższą sierścią, bądź w kolorze lilac, kakaowym czy czekoladowym. Dlaczego te umaszczenia nie są prawidłowe, a są spotykane? Kolor umaszczenia psa ma podłoże genetyczne. A w przypadku takich niestandardowych umaszczeń to często transakcja wiązana np. ze schorzeniami, bądź jakąś dysfunkcją w organizmie psa. Z tego powodu takie umaszczenia niezgodne z wzorcem są uznane za wadliwe i mogą wiązać się np. z dysfunkcją układu immunologicznego, ciężkimi problemami skórnymi, alergiami, chorobami oczu itd.
Co oznacza, że piesek jest rasowy?
Rasowy buldog francuski ("czystej krwi") to taki, którego przodkowie są osobnikami o znanym i czystym pochodzeniu, bez domieszek psów w typie rasy (wyłącznie podobnych z wyglądu do buldoga, ale pochodzących ze skrzyżowania osobników o niewiadomym pochodzeniu).
Warto wiedzieć, iż w 2011 roku doszło w Polsce do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Od tamtego czasu każda hodowla psów w kraju musi być członkiem jakiegoś stowarzyszenia. Zmiana ta miała na celu zaniechanie sprzedaży szczeniąt np. na targowiskach. Niestety przyczyniło się to do wprowadzania w błąd potencjalnych kupców szczeniąt. Aktualnie każdy urodzony w Polsce piesek może być nazywany psem rasowym bez względu na to czy jego pochodzenie jest w pełni udokumentowane. Wystarczająca jest przynależność jego hodowcy do jakiegokolwiek stowarzyszenia. Tacy hodowcy mogą drukować własne, niepełne pod względem pochodzenia zwierzęcia metryki czy rodowody. Hodowle te nie muszą być też w żaden sposób kontrolowane, a rodzice szczeniąt selekcjonowani do hodowli. Przed nowelizacją ustawy wyłącznie psy pochodzące z hodowli będących zarejestrowanymi w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) mogły nazywać się rasowymi.
Czym jest ZKwP oraz FCI?
Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) ma swoją siedzibę w Warszawie, a powstanie w 1938 roku czyni go najstarszą polską organizacją kynologiczną w Polsce, która zrzesza miłośników i hodowców psów rasowych w kraju. Od 1939 roku ZKwP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), do której wprowadził pięć ras polskich uznanych przez FCI. Związek składa się z 48 oddziałów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Członkowie Związku wykazują zainteresowanie hodowlą, wystawianiem, szkoleniem, jak również zawodami psów. Bardzo ważnym aspektem członkostwa jest ochrona i propagowanie psa rasowego. Celem związku jest hodowla psa rasowego, organizacja zarówno szkoleń, jak i wystaw, czy zawodów, a także edukacja społeczeństwa i propagowanie psa rasowego.
Więcej informacji: https://www.zkwp.pl/
Strona poznańskiego Oddziału ZKwP: http://www.poznan.zkwp.pl/
Fédération Cynologique Internationale (FCI) ma swoją siedzibę w Belgii. Jest najstarszą i największą międzynarodową organizacją kynologiczną w Europie, która powstała w 1911 roku w celu promowania i ochrony kynologii oraz psów rasowych. Organizacja zrzesza 98 członków oraz partnerów kontraktowych. Członkiem FCI może być wyłącznie jedno stowarzyszenie z danego kraju. W Polsce jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). FCI uznaje 356 ras psów. Za ustalenie wzorca danej rasy odpowiedzialne są kraje, z której dana rasa się wywodzi. FCI zapewnia tłumaczenie, aktualizację oraz publikację wzorców, patronuje międzynarodowym wystawom psów odbywającym się w krajach członkowskich, jak również na przykład zawodom agility czy konkursom wyszkolenia. Pozwala to zapewnić zachowanie standardu ras w hodowli na świecie oraz ciągłości hodowli psów „czystej krwi”. Psy rasowe są oceniane przez sędziów w oparciu o wzorce ras FCI na na wystawach organizowanych przez członków FCI.
Więcej informacji: https://www.fci.be/en/
Warto również zajrzeć:
Strefa Buldoga Francuskiego: Ciekawy fanpage rasy buldog francuski na Facebooku, na którym można znaleźć informacje dotyczące tej wspaniałej rasy w kraju i na świecie.